Print recipe cost

Ingredients Per Serving Qty Common Price Price per Serving
1 cup whole wheat flour 1 tablespoon
$4.89 per 5 pounds
$0.02
1 cup All Bran 1 tablespoon
n/a
 
1/4 cup Splenda (or for regular muffins, use 1/2 cup sugar) 1 teaspoon
$0.05 per item
$0.25
2 1/2 tsp. baking powder 0.21 teaspoon
$2.59 per 10 ounces
$0.01
1 tsp. baking soda 0.08 teaspoon
$2.59 per 10 ounces
$0.00
1/2 tsp. nutmeg 0.04 teaspoon
n/a
 
1/2 tsp. allspice 0.04 teaspoon
$18.00 per pound
$0.00
3/4 tsp. salt 0.06 teaspoon
$2.91 per 16 ounces
$0.00
2 eggs 1/6 eggs
$2.53 per 12 items
$0.04
1/4 cup canola oil 1 teaspoon
$4.49 per 40 fluid ounces
$0.02
1/2 cup buttermilk 2 teaspoons
$3.09 per quart
$0.03
1 tsp. vanilla extract 0.08 teaspoon
$8.00 per 8 fluid ounces
$0.01
1 cup mashed ripe bananas 1 tablespoon
$0.99 per pound
$0.04
Total per Serving $0.43
Total Recipe $5.12
Email Recipe Cost
or Close